Petek temizleme nedir? Gerekli mi?

Petek temizleme nedir? Gerekli mi?

Petek temizleme nedir?

Bu işlem, kombinizden tesisat aracılığı ile peteklerinize giden tüm sistemin basınçlı su ve temizlik kimyasalı ile içten yıkanması, ısıyı taşıma ve tutma niteliğini kaybetmiş olan suyun tazelenmesidir. Bu yüzden petek temizleme işleminden sonra tazelenmiş su ısıyı daha fazla muhafaza ederken, iç yüzeyleri tortu ve pislik tabakasından temizlenmiş olan petekler ise aldıkları ısıyı odalarınıza tam olarak verir. Böylelikle paranız yaktığınız ama ısınamadığınız gaza gitmez.

Petek temizleme işleminde; tüm tesisatınızın suyu tazelenir, tesisat ve peteklerin iç yüzeylerinde birikmiş tüm pislik atılır. Bu yapılanların ardından mutlaka ısınma giderlerinden tesisatınızın sağlığı ile orantılı bir tasarruf edersiniz ama, KDK GURUP ile daha fazlasını alırsınız;
-Tesisatınıza bir süre sonra zarar veren değil, kirece karşı koruyan ve kendi geliştirdiğimiz temizlik kimyasalımızı kullanıyoruz
-Petekelerin sadece iç yüzeylerini değil, petek aralarını da su buharı ile temizliyoruz
-Tüm tesisatın suyu tazelenir
-Petek ve tesisattaki pis katman atılır
-Odalarda kötü koku olmaz (Sadece KDK GURUP'ta)
-Kirli hava solumazsınız (Sadece KDK GURUP'ta)

Petek temizleme nedir?
Petek temizliği gerekli bir işlem midir?
Petek temizliği gerekli mi?

Bu soruya aslında; parasını ödediğiniz gazın karşılığını almak ve sadece ısındığınız kadarı için fatura ödemek ne kadar gerekliyse o kadar gerekli diyerek cevap vermek yanlış olmaz. Klor ve kireç gibi maddelerin zaman içerisinde peteklerin iç yüzeyinde ve tesisatta tortulu tabaka oluşturması, hem suyun kirlenerek ısı tutma özelliğini yitirmesine hem de petek içindeki sıcak suyun ısıyı bu tabaka yüzünden odaya verememesine neden olur. Giderek daha fazla artan ısınma maliyetleri ile karşılaşmamak için petek temizliği gereklidir.

Sizce gerekli mi?

Sağ tarafta bulunan ve sıradan bir petek temizleme işleminde çektiğimiz video, "petek temizleme gerekli mi?" sorusuna daha sağlıklı cevap vermenize yardımcı olacaktır.

İşlerimizin büyük bir oranında tesisattan çıkan suyun "su" özelliğini kaybettiğini, renginin artık siyaha döndüğünü ve çok kötü koktuğunu gözlemliyoruz. Yıllar boyunca kombinin ısıtmaya çalıştığı bu sıvı, ısınsa bile ısıyı taşıyamaz ve kombiye her ulaştığında istenen dereceye ulaşması için gerektiğinden daha fazla yakıt harcanmasına yol açar.

Petek temizleme gerekli mi?