Peteklerin altı ısınmıyor

Peteklerin altı ısınmıyor, ya da bazı yerleri soğuksa.

Peteklerin altı ısınmıyorsa

Peteklerin altı ısınmıyor ya da bazı petekler soğuksa, bununla birlikte bazı peteklerin de kısmi yerlerinde soğukluk varsa hiç durmadan paranızı yakıyorsunuz demektir. Peteklerin altlarının soğuk olmasının nedenlerinin başında iç yüzeylerinin (özellikle alt kısımlarının) şebeke suyunda bulunan klor ve kireç gibi kimyasal maddelerin, suyun ısınmasıyla iç taraflarda önceleri tortu oluşturması, daha sonra da kalın bir kir tabakasına yol açması gelir. İşte iç taraflarda oluşmuş ve zamanla kalın bir katmana dönüşmüş olan tabaka sıcak suyun peteklerinizin bazı yerlere ulaşmasına engel olur. Eğer evinizdeki diğer peteklerde genel anlamda bir sorun yoksa ve kombiniz düzgün çalışıyorsa peteklerin altlarının soğuk olmasının nedeni sadece budur. Sıcak su tüm tesisatınızı dolaşarak bütün peteklere ulaşıp ısıtıyorsa zaten genel manada sistemde bir sorun yoktur. Tek sorun sıcak suyun peteklerin bazı yerlerine ulaşamamasıdır. Ulaşamamasının nedeni ise kir tabakasının varlığı su yolunu tıkaması ve sıcak suyun buralara erişimini engellemesidir. Bu durumda yapacağınız en mantıklı şey, profesyonel bir temizleme hizmeti almaktır.

Durmadan paranızı yakıyorsunuz

Peteklerin bazı yerlerinin soğuk olması, ısınma giderleri konusunda ciddi bir israf içindesinizdir demektir. Şöyle düşünün; normalde evinizde istediğiniz bir ısı derecesini oluşturmak için kombinizden gerekli ayarı yaparsınız ve artık kombiniz belirttiğiniz bu dereceyi sabit tutmak için çalışır. Sorunsuz çalışan bir kombi suyu istediğiniz dereceye ulaştırır ve tesisat aracılığı ile peteklerinize gönderir. Fakat iç yüzeyleri kirlenmiş ve geçişi önleyen peteklere geldiğinde bu gaz yakarak ısıttığınız sıcak su bazı bölgelere (genelde alt kısımlara) ulaşmaz. Bu durumda bu kısımların ısınmasını boşuna beklemeyin. Doğal olarak ta, bu peteğin bulunduğu oda diğerlerine göre daha az ısınır. Eğer bu odada çok zaman geçiriyorsanız ya da bu odada bebek-çocuk varsa ister istemez ya peteğin ayarını sonuna kadar açarsınız, ya da kombiden ısı derecesini artırırsınız. Şimdi ne oldu? Normalde yeterli olabilcekken artık çok daha fazla derece yükselterek 2 katına kadar varan bir gaz yakma ortaya çıkmıştır. Buna da 'İsraf' denir.

Peteklerin altı ısınmıyorsa
Bazı petekler soğuksa çözüm petek temizleme
Peteklerin altı ısınmıyorsa tek çare petek temizleme

Eğer kombide sorun yoksa ve diğer odalar-petekler sıcaksa hiç başka bir şeyden şüphelenip para harcamanıza gerek yok. Peteklerin alt kısımları soğuksa fakat başka yerleri veya diğer petekler normalse içinde toplanan ve sıcak suyun geçişini engelleyen kir tabakası yüzündendir. Zaten bunun böyle olduğunu temizleme işleminde ortaya çıkan simsiyah pisliği gördüğünüzde anlıyorsunuz. Bunun için, hiç zaman ve para kaybetmeden bir an önce profesyonel bir petek temizleme hizmeti alın ve petekelerin içlerini temizletin. Bu işlem ile %30'u geçen tasarruf sağlayın. KDK petek temizleme olarak, hem peteklerinizin içlerini hem de dış aralarını buharlı cihazla temizliyoruz. Üstelik her marka kombiye bakım hizmeti ücretsiz.